Wykrywanie podsłuchu… czym kierować się przy wyborze firmy/osoby wykrywającej podsłuch?

W Polsce istnieje pewna liczba doświadczonych i kompetentnych specjalistów do wykrywania podsłuchów. Istnieje też liczna grupa osób, które podając się za specjalistów, tak naprawdę nie mają pojęcia o wykrywaniu urządzeń podsłuchowych. Uważają oni, że sprzęt za kilkaset złotych zakupiony u przypadkowych osób czyni ich fachowcami w tej dziedzinie. Takie osoby jednak niewiele mogą. Wykrywanie podsłuchów przynosi pożądane rezultaty przy połączeniu kilku czynników, z czego dwa najważniejsze to profesjonalny sprzęt oraz ogromna wiedza nabywana latami. Głównym powodem, który popycha nas do podjęcia decyzji o skorzystaniu z takiej usługi jest nasze (lub bliskich) bezpieczeństwo i komfort a także ochrona naszych interesów biznesowych. Powinno się więc podczas wyboru fachowca zwracać uwagę na kilka aspektów tego zagadnienia. Jakie kryteria powinien spełniać specjalista, któremu możemy zlecić wykrywanie podsłuchu?

Po pierwsze:

Odpowiedni sprzęt do wykrywania  i profesjonalizm dostosowane do wymaganego zakresu badania.

Specjalistyczny sprzęt do wykrywania podsłuchów, posiadany przez potencjalnego fachowca to podstawa dobrze wykonanej usługi. Uwaga na pseudo specjalistów posługujących się sprzętem za kilkaset złotych kupionym na aukcji internetowej  lub z podobnych źródeł! Nie może to być też sprzęt pożyczany od czasu do czasu przez taką osobę w celu dorobienia sobie w ramach wykrywania podsłuchu – po tym poznajemy, że mamy do czynienia z kompletnym amatorem. Sprzęt, który posłuży do skutecznego wykrycia więcej niż jednego czy dwóch rodzajów podsłuchu nie może kosztować kilkaset złotych czy kilka tysięcy. Jego cena mierzona jest zwykle w setkach tysięcy złotych. Każdego kto oferuje swoje usługi posiadając sprzęt za mniej niż 100 000 złotych nie możemy uważać za profesjonalistę za to możemy być pewni, że usługa nie zostanie przeprowadzona właściwie. Chyba, że spodziewamy się znalezienia najprostszych urządzeń, które można kupić w powszechnej sprzedaży. Ich wąska grupa to nadajniki audio analogowe pracujące w popularnych pasmach częstotliwości z modulacją FM. Takie urządzenie rzeczywiście łatwo wykryć za pomocą skanera dostępnego za kilkaset złotych. Gorzej z jego fizycznym zlokalizowaniem w pomieszczeniu, bo tu jest już potrzebny sprzęt o wartości kilku tysięcy złotych do lokalizacji kierunkowej źródeł emisji. Taki nadajnik to żaden profesjonalny podsłuch, to najprostsze urządzenie do inwigilacji, które bardzo łatwo jest wykryć nawet przypadkowo, bo częstotliwości harmoniczne pracy takiego nadajnika pojawiają się niekiedy w powszechnie używanych odbiornikach radiowych w paśmie częstotliwości wykorzystywanej przez rozgłośnie radiowe. Wówczas niechcący możemy się usłyszeć w domowym radioodbiorniku lub samochodzie. Profesjonaliści takiego sprzętu nie używają.

Jeżeli decydujemy się na poszukiwanie prostego nadajnika analogowego, to rzeczywiście, osoba wyposażona w prosty skaner za jakąś niewielka cenę tej usługi może nam pomóc. Jeżeli liczymy się z działaniem bardziej skomplikowanych technik podsłuchu i zastosowaniem urządzeń o wyższym poziomie technologicznym, to takie działania wykrywające już nie wystarczą. Do wykrycia np. nadajnika GSM wystarczy prosty lokalizator, ale pod warunkiem, że nadajnik aktualnie pracuje. Jak wiemy, nadajniki GSM, czyli tak naprawdę telefony komórkowe odpowiednio zmodyfikowane, mają to do siebie, że nie pracują cały czas. Robią tak w oczekiwaniu na połączenie i milczą zawzięcie. Czasem tylko logują się do najbliższej stacji bazowej, ale wychwycenie kilkusekundowej emisji bywa niekiedy bardzo trudne. W takim przypadku do wykrycia takiego urządzenia podsłuchowego potrzebny jest dużo droższy sprzęt, choć sam nadajnik to wydatek poniżej 100 zł. Można spytać „fachowca”, jak zamierza wykryć milczący aktualnie nadajnik GSM?

Poszukiwanie bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń podsłuchowych wymaga zastosowania bardzo drogiego sprzętu, który umożliwia nie tylko wykrycie emisji, ale i określenie jej struktury, poziomu i umiejscowienie źródła. Dostępne w powszechnej sprzedaży skanery w ogóle „nie widzą” takich emisji. Występuje znaczna gradacja poszczególnych technik podsłuchowych, która determinuje użycie odpowiedniego sprzętu do ich wykrywania. Ta skala jest olbrzymia. Dlatego stwierdzenie „fachowca”, że on przy pomocy swojego urządzenia wykrywa wszystko, jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Nie ma chyba na świecie jednego człowieka, który by znał wszystkie techniki podsłuchowe. A najśmieszniejsze jest chyba to, że wielu „fachowców” w ogóle nie wie, czego tak naprawdę szuka swoimi przyrządami. Wynikać to może z braku wiedzy na temat technik i konstrukcji urządzeń podsłuchowych.

Po drugie:

Cena za usługę.

Nie można ufać fachowcom oferującym taką usługę za przesadnie niską cenę, która nie zapewnia amortyzacji drogiego, specjalistycznego sprzętu. W tym przypadku cena idzie w parze z jakością. Tak jak nie możemy spodziewać się, że kupimy nowe, szybkie, sportowe auto za kilkaset złotych tak samo nie możemy spodziewać się dobrze wykonanej usługi za podobną kwotę.

Po trzecie:

Czas badania antypodsłuchowego:

Wszystko zależy od wielkości i stopnia skomplikowania przeszukiwanego pomieszczenia lub innych elementów do zbadania. Trzeba jednak liczyć się z poświęceniem od kilku do kilkunastu godzin, a w przypadku większych powierzchni nawet kilku dni pracy konsultanta. Eksperci w tej dziedzinie zazwyczaj mają pełne ręce roboty więc należy umawiać się z pewnym wyprzedzeniem na taką usługę. Wzbudzić naszą podejrzliwość powinien ktoś kto mówi, że taką usługę wykona szybko i „od ręki”.

Kogo unikać?

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie zwłaszcza w miejscach gdzie spędza sporą ilość czasu. Dlatego decydując się na taką usługę wybierajmy doświadczonych ekspertów a nie pseudo profesjonalistów.

Unikamy przede wszystkim osób o niskim poziomie wiedzy w tym temacie, nie posiadających właściwych szkoleń, sprzętu, posługujących się kolokwialnymi zwrotami i pobieżną wiedzą w tej dziedzinie. Zwłaszcza osoby, które ukrywają swój brak wiedzy pod płaszczykiem jakieś wielkiej tajemnicy i enigmatycznych stwierdzeń powinny wzbudzić brak zaufania. Osoba chcąca skorzystać z usługi wykrywania podsłuchu nie jest ekspertem i nie musi znać specjalistycznych zwrotów, słownictwa oraz specyfiki urządzeń stosowanych do wykrywania podsłuchu dlatego ważne jest aby potencjalny fachowiec był wiarygodny. Jak to sprawdzić, a raczej spróbować sprawdzić? Można zadać pytanie np. o firmę która dostarcza mu sprzęt a potem zweryfikować ją z wszechwidzącym Google. Można tez zapytać, czy „fachowiec” będzie w stanie zlokalizować np. źródło emisji Bluetooth, albo pokazać na swoim przyrządzie widmo rozproszonej emisji radiowej z uwzględnieniem struktury sygnału. Wskazane jest też, aby zapytać, czy „ekspert” jest w stanie wykryć i wskazać miejsce zainstalowania niewielkiego dyktafonu w pomieszczeniu oraz jak chce tego dokonać i przy użyciu jakiego sprzętu? Znane są bowiem przypadki, gdy „fachowcy” poprzez fizyczne przeszukanie pomieszczenia usiłowali wykrywać takie urządzenia, których dostępność wzrokowa  może nie być możliwa na skutek ukrycia go w elementach infrastruktury pomieszczenia. W takim przypadku „fachowcy„ rozkładają ręce nie mogąc znaleźć niczego. Cena usługi też powinna być dla nas wyznacznikiem profesjonalizmu – zbyt niska powinna być alarmem.

Dobry marketing to nie to samo co dobrze wykonana usługa. Powinniśmy uważać na osoby, które przy niskich kompetencjach, zerowej wiedzy i marnym sprzęcie chcą nam wcisnąć swoje „pseudo profesjonalne” usługi. Chwalenie się dotychczasowymi klientami to wbrew pozorom niedobry sygnał, ponieważ cechą profesjonalnej firmy/osoby świadczącej takie usługi powinna być dyskrecja!

Trzeba zwrócić uwagę na zachowanie „eksperta” np. co mówi na temat konkurencji, jeżeli są to tylko obelgi i złe opinie to powinna nam się zaświecić „czerwona lampka”. Prawdziwy fachowiec to człowiek, który robi swoje a słowa: etyka, moralność nie są mu obce. W naszym kraju są profesjonalni i rzetelni wykonawcy tej usługi, którzy bazując niekiedy na sprzęcie produkowanym wyłącznie do wykrywania urządzeń nie mających nic wspólnego z działaniami określonych służb, potrafią skutecznie wykrywać nawet profesjonalne systemy podsłuchowe używane przez osoby chcące w sposób nielegalny pozyskać potrzebne im informacje. Mówimy tu jednak dalej o sprzęcie drogim i trudnym do kupienia w prosty sposób. Kogoś, kto to neguje, zachwalając swój prosty i tani sprzęt oraz metody, nie powinno się traktować poważnie.

Kontakt z nami:

Biuro Detektywistyczne:
RO-MAN Sp. Z O.O.
ul. Moniuszki 19,
31-523 Kraków
NIP: 676-005-66-99

Telefony, adres e-mail:
tel.fax.: +48 12 412 0447
tel.kom.: + 48 603 125 975
tel.kom.: + 48 604 222 888
e-mail: superd@ro-man.pl

Przyjedź do nas:

RO-MAN Sp. Z O.O.