DYSKRETNIE, NIEZAWODNIE, PROFESJONALNIE

DYSKRETNIE, NIEZAWODNIE, PROFESJONALNIE

DETEKTYWISTYKA

Specjalnie dla Państwa zajmiemy się wykryciem podsłuchów oraz przeprowadzeniem profesjonalnych działań detektywistycznych.

zobacz więcej

Sprawdź nasz sklep detektywistyczny i kanał YouTube

Specjalistyczny sprzęt i kompetentna obsługa przejdź do sklepu

Newsy

Wykrywanie szpiegowskiego oprogramowania w telefonie

Zakładanie programów szpiegowskich teoretycznie jest w Polsce nielegalnie (wyjątek to ochrona rodzicielska). W praktyce wraz z rosnącą popularnością smartfonów czy innych nowoczesnych modeli telefonów, powstają też oprogramowania pozwalające na pobranie niemal wszystkich informacji zawartych w telefonie. Założenie takiej aplikacji stało się proste jak nigdy dotąd i aby to zrobić wystarczy kilka chwil. Instalują je osoby nam bliskie, nieuczciwa konkurencja (szpiegowanie firm), wrogo nastawione do nas osoby lub po prostu tzw. „ciekawscy”. Często też nieświadome sami instalujemy złośliwe oprogramowanie przypadkowo pobierając darmowe aplikacje.

Kiedy powinna nam się zapalić czerwona lampka?
Po pierwsze, jeśli jakaś osoba wykazuje się wiedzą na nasz temat, której nie ma prawa mieć. Po drugie, jeżeli otwieraliśmy jakiś link z nieznanego nam źródła – chociaż linki wysłane przez znane nam osoby mogą również kryć w sobie złośliwe oprogramowanie. Jeśli telefon wykazuje jakieś „nienaturalne zachowanie” np. wyskakują jakieś nieznane okna dialogowe etc. Często jednak zainfekowany telefon nie wykazuje żadnych nietypowych zachowań. Ciężko oszacować ile osób może być ofiarami tzw. „szpiegów”, jednak znaczny wzrost zainteresowania programami do inwigilacji telefonu w sklepach, które je sprzedają mówi sama za siebie – takich osób jest tysiące. Najpopularniejsze są aplikacje, na popularny system operacyjny Android.

Aplikacja szpiegowska umożliwia podsłuch, jest w stanie pozyskać dane o lokalizacji użytkownika, pozyskać e-maile, umożliwi dostęp do treści wiadomości SMS i MMS, pobrać spis połączeń, pozyskać hasła dostępowe do np. portali społecznościowych. Jedynym utrudnieniem dla złośliwych oprogramowani jest wyłączony dostęp do Internetu. Niestety usunięcie programu z telefonu jest znacznie trudniejsze niż jego instalacja a podstawowy program szpiegowski do telefonu można kupić w Internecie za kilka, kilkaset złotych. Stanowi to znaczne ułatwienie dla „ciekawskich osób” chcących pozyskać poufne dane.

Złośliwe oprogramowanie w telefonie może cię podsłuchiwać, czytać SMS-y, zlokalizować…
Przy pomocy specjalistów z branży data recovery można się przed tym obronić. Należy jednak unikać darmowych programów do sprawdzenia telefonu pod kątem aplikacji szpiegowskich, gdyż dają one fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jedynie dogłębna analiza telefonu i fachowy sprzęt jest w stanie wykryć podsłuch w telefonie.