DYSKRETNIE, NIEZAWODNIE, PROFESJONALNIE

DYSKRETNIE, NIEZAWODNIE, PROFESJONALNIE

DETEKTYWISTYKA

Specjalnie dla Państwa zajmiemy się wykryciem podsłuchów oraz przeprowadzeniem profesjonalnych działań detektywistycznych.

zobacz więcej

Sprawdź nasz sklep detektywistyczny i kanał YouTube

Specjalistyczny sprzęt i kompetentna obsługa przejdź do sklepu

Newsy

Kradzieże w pracy

Kradzieże w firmie. Temat o tyle ciężki, bo okradają najbliżsi – ludzie, którzy powinni być godni zaufania i dbać o interes firmy. Tymczasem aż trzy na cztery firmy padają ofiarą kradzieży czy oszustw ze strony swoich pracowników!

Co najczęściej kradną pracownicy? Do najbardziej popularnych łupów należą towary, którymi przedsiębiorstwo handluje, sprzęty, materiały biurowe, gotówka, paliwo. Nie do rzadkości należy także wykorzystywanie firmowego mienia do celów prywatnych np. samochodów służbowych, telefonów. Nie materialny, ale jakże niebezpieczny rodzaj kradzieży, to kradzież informacji, które nie powinny wyjść poza firmę i mogą narazić przedsiębiorstwo na straty. Taki pracownik może z różnych pobudek pracować na rzecz konkurencji szkodząc tym samym zakładowi pracy. Należy podkreślić, iż to pracodawca ma obowiązek wskazać okoliczności i udokumentować fakt kradzieży. Prywatny detektyw może okazać się tu bardzo pomocny.

Po co i kiedy potrzebny detektyw?

Kiedy firma liczy kilka osób, dość łatwo znaleźć źródło kradzieży. Sytuacja staje się skomplikowana kiedy pracowników jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt. Wiadomo, że atmosfera i relacje między ludźmi w pracy są istotne, więc rzucanie bezpodstawnych oskarżeń nie należy do dobrych rozwiązań. Jeśli nawet wiemy, kto jest czarną owcą potrzebne są dowody! Monitoring? Owszem, ale nie zawsze jest on skuteczny, gdyż pamiętajmy, że mamy do czynienia z kimś z wewnątrz. Sprytny pracownik wie jak skutecznie obejść takie zabezpieczenie, zna on bowiem osoby odpowiedzialne za monitorowanie systemu, procedury i potrafi je skutecznie ominąć. Należy sięgnąć po nowe rozwiązania. Detektyw? Czemu nie.

Jak wynika z doświadczenia naszego biura detektywistycznego pracodawcy nie najlepiej radzą sobie z tym problemem. Często działają pod wpływem emocji, co nie tylko utrudnia znalezienie winnego, ale również odzyskanie utraconego mienia od takiego pracownika. Jeśli pracodawcy zależy na odzyskaniu utraconego mienia oraz ukaraniu nielojalnego pracownika powinien starać się o zdobycie dowodów. I tu właśnie rola detektywa. Może on skutecznie wykryć i udokumentować fakt kradzieży i osoby za nią odpowiedzialne. Jeśli pracownik okrada pracodawcę, ten ostatni może nie tylko go zwolnić, ale także dochodzić odszkodowania za straty wynikające z kradzieży. Detektyw zbierze niezbędny materiał dowodowy przydatny w rozprawach sądowych. Wśród pracowników panuje często ciche przyzwolenie na kradzieże oraz źle pojmowana solidarność pracownicza – skoro to mój kolega z pracy, to nie doniosę na niego. Detektyw swoimi sposobami, działając poza podejrzeniami skutecznie może doprowadzić do źródła kradzieży.

Skala problemów się różni i może dotyczyć zarówno przywłaszczenia przez pracownika paliwa ze służbowego samochodu, nieuprawnionego wykorzystywania firmowego telefonu, ale także kradzieży powierzonego towaru lub sprzętu wartego kilka tysięcy. Pracodawca mając wiele spraw na głowie nie zawsze jest w stanie zauważyć na jakim szczeblu dokonano kradzieży a nawet jaka jest jej realna skala w firmie. Warto zgłosić się z takim problemem do licencjonowanego biura detektywistycznego, które fachowo i dyskretnie rozwiąże problem. Pokaże też pracownikom, że pracodawca nie jest bierny wobec kradzieży czy innych oszustw a sprawcy zostaną złapani i ukarani.

Prywatny Detektyw zajmie się także sprawdzeniem potencjalnego pracownika pod względem wiarygodności, przeszłości, kariery zawodowej czy opinii wśród poprzednich pracodawców. Może także sprawdzić działania konkurencji lub przyszłych kontrahentów pod względem uczciwości i wiarygodności także majątkowej.

Dlaczego straty w firmie rosną….?

Kiedy mamy do czynienia z kilkunasto – lub kilkudziesięcio – osobowym zespołem pracowników możemy mieć problem z wykryciem sprawcy kradzieży. Wiele dużych warszawskich firm o rozbudowanych strukturach ma z tym niemały kłopot. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż wśród środowisk pracowniczych panuje solidarność a pracownicy kryją się nawzajem. Często też z różnych pobudek np. majątkowych pracownicy dopuszczają się działań na rzecz szkody przedsiębiorstwa tj. wyciek ważnych informacji, które konkurencja może zręcznie wykorzystać. Dzieje się tak w przypadku gdy w grę wchodzą duże przetargi i zyskowne inwestycje, o które stara się kilka przedsiębiorstw, a co za tym idzie duże pieniądze. Dobrym rozwiązaniem po odkryciu takiego faktu oraz wykryciu sprawcy jest udokumentowanie dowodów – w tym również może pomóc nam dobre biuro detektywistyczne.